הידרותרפיה

טיפול הידרותרפי הוא טיפול שיקומי במים. בטיפול זה נעזרים בתכונות המים כגון – ציפה, התנגדות, לחץ הידרוסטאטי, זרמים והולכת חום, לטיפול בבעיות שונות. תכונות המים מנוצלות כדי לחזק כוח שריר בעזרת התנגדות, נרמול טונוס גבוה בעזרת זרימת המים, שיפור תפקודי נשימה בעזרת הלחץ ההידרוסטאטי ועוד.

הידרותרפיה נותנת מענה לקשת של בעיות וצרכים, ועבור מגוון רחב של אוכלוסיות בגילאים שונים. טיפולי הידרותרפיה לילדים הם תחום מתפתח ונפוץ מאוד, וכיום קיים ידע רב באשר לטכניקות טיפול במים עבור ילדים, וכן השפעת הטיפול במים על תפקודם ביומיום.
הטיפול במים יכול להתאים לילדים בעלי צרכים מיוחדים.

ראייה היא החוש החשוב ביותר בהתפתחות הסנסו-מוטורית של תינוקות. התפתחות מוטורית של ילדים לקויי ראייה היא איטית מזו של ילדים ללא לקות זו. בנוסף, לילדים בעלי לקויות ראייה יש פעמים רבות גם בעיות מוטוריות או קוגניטיביות נלוות. כדי שהתינוק יתפתח באופן תקין מבחינה מוטורית ויהיה תנועתי, הוא צריך להבחין בנוכחות אובייקט או אדם לפניו, והדבר מעורר אצלו מוטיבציה לפעול – להושיט יד, להשמיע קול, להתקדם לעבר האובייקט ועוד. הבחנה בנוכחות של אובייקט או אדם מושגת בעיקר על ידי חוש הראייה, שכן רעש כשלעצמו אינו מספיק כדי ליצור דימוי פנימי של אובייקטים חיצוניים.

כדי שיתפתח דימוי פנימי, יש ליצור קשר בין הצליל למראה של האובייקט. ילד עיוור או לקוי ראייה מתמקד יותר בפיתוח קשר בין מגע לגירוי אודיטורי, ולכן טיפול במים הוא חשוב וחיוני, ויכול לתרום להתפתחות נורמטיבית יותר של ילד לקוי ראייה. המים נותנים פידבק מתמיד על כל תנועה שהילד עושה, ובנוסף מעצם זרימתם המתמדת מעודדים תנועות ספונטניות בגפיים. מטלות כמו שיווי משקל, חיזוק כוח שריר וכדומה מושגות טוב יותר במים, על ידי ניצול תכונות המים.

הסביבה המימית היא סביבה המספקת גירוי לכל החושים – ראייה, שמיעה (רעש המים), ריח, מגע עמוק ומגע קל. ילדים בעלי ליקויים חושיים וחוסרים חושיים זקוקים לגירויים רבים ככל הניתן ובכמה שיותר אופנים, בכדי לעורר אקטיבציה. לכן הידרותרפיה בסביבת הבריכה מצוינת לגירוי מערכת סנסורית של ילדים עם ליקויים חושיים בכלל, ובעלי לקויות ראייה בפרט.

 

לתרומה עבור הפעילות לחצו כאן

 

 

 


שינוי גודל גופנים
ניגודיות