בדיקת ראייה לגיל הרך

איך אפשר לבדוק את יכולת הראייה של ילודים ותינוקות? אין ספק שערנות ההורים להתנהגות הוויזואלית של התינוק שלהם עוזרת מאד באבחנה המוקדמת של בעיית ראייה. אבל גם אם יודעים שיש ליקויי בראייה כולנו, הורים ואנשי מקצוע, היינו רוצים מדידה של עומק הליקוי או בנימה יותר חיובית – כמה ראייה ישנה.

המדידה המקובלת לכך מכונה בדיקת חדות ראייה ובדרך כלל נמדדת במה שקרוי שבר של סנלן- 6/6, 6/12, 6/30 וכדומה. המדידה הזו מתארת  באיזה מרחק ניתן לזהות עצם בגודל מסוים. לילדים גדולים ולמבוגרים ניתן להשתמש בלוח של אותיות, מספרים, צורות או אפילו תמונות כדי לבצע את הבדיקה. אבל מה עושים בגיל חודש, חצי שנה או אפילו שנתיים?

בעבר היינו בודקים ורושמים רק עם התינוק נועץ מבט (פיקסציה) ועוקב אחרי חפץ. יותר מאוחר הגיע הבדיקה עם ה"תוף האופטו-קינטי" גליל עם פסים שמסתובב סביב מקל וגורם לריצוד (ניסטגמוס) של העיניים בתנאי שהתינוק ראה פסים ולא גליל אפור-בגלל ראייה מטושטשת. מידת צפיפות הפסים שגרמה לריצוד העניים נתנת לנו מדד לחדות הראייה.

כיום יש לנו שתי בדיקות טובות יותר שניתן לבצע לילודים ותינוקות שלא דורשות הרבה שיתוף פעולה ושנותנות תוצאות איכותיות. בדיקה אחת היא אלקטרו-פיזיולוגית והבדיקה השנייה היא התנהגותית.

הבדיקה הראשונה מכונה VEP – מענה מוחי וויזואלי. בבדיקה זו מושיבים (מחזיקים) את התינוק או ילוד מול מסך מחשב כאשר מדביקים לו שני חיישנים, אחד על תנוך האוזן והשני ממוקם עורפית  על ראש התינוק. התינוק מתבונן בגירויים שמתחלפים על המסך במשך זמן קצר ומקבלים "מענה" מהחלק של המוח העוסק בראייה מרכזית. אם אין מספיק שיתוף פעולה משתמשים בהבזקים של אור על המסך וניתן לבדוק תינוק אפילו בזמן שינה. זה לא מודד חדות הראייה אלא אם המסלול תקשורת בין העין למוח תקין. לבדיקה הזאת קוראים Flash VEP. במידה שזה אפשרי עדיף להשתמש בהבזקי פסים או משבצות (כמו לוח דמקה) בגדלים שונים ואז יש גם מדידה של חדות הראייה שאפר להשוות לרישום הסטנדרטי (שבר של סנלן). לבדיקה הזאת קוראים Sweep VEP.

הבדיקה השנייה היא בדיקת העדפת מבט (Preferential Looking) כאשר הגרסה הראשונה של שיטה זו הייתה כרטיסי טלר (Teller Acuity Cards). שיטה זו מבוססת על עובדה שהוכחה במחקרים שאם מראים לתינוק מטרה ריקה ולידו מטרה עם דוגמה, התינוק יפנה את מבטו (העדפת מבט) לגירוי עם דוגמה. לרוב משתמשים בדוגמה של פסים בצפיפות משתנה לעומת גירוי אפור שיטה זו שימושית מאד מגיל 3 חודשים עד גיל שנתיים וגם בדרך כלל אפשרית עד גיל 3. מגיל 3 ומעלה זה בדרך כלל לא מספיק מעניין כדי להעסיק את הילדים ולכן נמצאה כלא יעילה. גם בשיטה זו מקבלים תוצאה של חדות הראייה וניתן להשוות את התוצאות לבדיקה סטנדרטית.

 

לסיכום: היום כבר לא צריכים להסתפק בתשובה ש" אי אפשר לדעת כמה התינוק רואה עד שהוא יכול לענות על תמונות או מספרים" יש לנו כלים לבדוק חדות הראייה בצורה מדויקת בכל גיל.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות