קטרקט (ירוד) מלידה

הגדרה:

קטרקט (ירוד) הוא לקות, שבה עדשת העין עכורה, בעוד שבמצב תקין היא שקופה וזכה.
העדשה ממוקמת מאחורי הקשתית, ותפקידה למקד את קרני האור על הרשתית.
הרשתית היא שכבה פנימית הנמצאת בחלק האחורי של העין, והיא האחראית על קליטת האור.
בעין רגילה הקרנית והעדשה ממקדים על הרשתית קרני אור הנכנסים לעין דרך האישון.
בעדשה עם קטרקט ישנה חסימה של קרני האור, וכתוצאה מכך הרשתית לא קולטת אור או דמויות.

בשלבים המוקדמים ייתכן שהקטרקט יופיע רק על חלק קטן מן העדשה, ולא ישפיע על איכות הראייה. אולם, אחרי זמן, הקטרקט עלול לגדול, וחלק גדול יותר מן העדשה נעכר, דבר שיקשה יותר על הראייה.
הקטרקט יכול להופיע בעין אחת או בשתי העיניים יחד, אך הוא לא עובר מעין לעין.

התסמינים:
• ראייה מטושטשת.
• סינוור מאור חזק, משמש, ומאור המשתקף ממשטח חלק: המתבונן רואה הילה מסביב לאור.
• פגיעה בעין כך שהילד רואה כפול. 
• אצל ילד יכולה להופיע פזילה – העין "מסתובבת" בגלל שהיא לא יכולה להתמקד נכונה.

סוגי קטרקט:
• קטרקט הקשור לתהליך טבעי של הזדקנות.
• קטרקט משני : מתפתח לרוב אצל אנשים שלהם בעיות בריאותיות כגון סוכרת.
• קטרקט טראומתי : קטרקט שעלול להתפתח אחרי פגיעה בעין.
• קטרקט מולד: ישנם תינוקות הנולדים עם קטרקט או מפתחים זאת מגיל צעיר.

גורמים לקטרקט מולד:

כל הפרעה במבנה הרגיל של העדשה יכולה להוביל לעכירות. הדבר יכול להיגרם על ידי הפרעה גנטית או הפרעות שונות במשך ההיריון. גם מחלות מטבוליות או טראומה של האם או התינוק עלולות לגרום לקטרקט ופזילה אצל תינוקת. 

השפעות הקטרקט המולד
אצל תינוק הנולד עם קטרקט גורמת התופעה לחוסר גירוי במערכת הראייה הלא מפותחת. מחסור בגירויים אלו עוצרים את התפתחותה הנורמטיבית של העין. אם הקטקרט אינו מטופל כראוי, ייתכן כי בהמשך תתפתח פזילה, עין עצלה, ניסטגמוס, ועצירת התפתחותה של מערכת הראייה. ללא גירוי מספק בזמן הקריטי שהוא שנות חייו הראשונות של הילד, הראייה המרכזית עלולה להיפגע לצמיתות. חלק מן הראיה הפריפרית נשארת, ולרוב העין יכולה להבחין בין אור לחושך.
כאשר יש קטרקט רק בעין אחת, הילד ייטה להעדיף את השימוש בעין הבריאה, ורק לעתים רחוקות העין הפגועה תגיע לראייה אופטימאלית. כאשר יש קטרקט בשתי העיניים, ייתכן שבעין אחת הקטרקט יהיה מעובה / דחוס יותר. אם התמונה בעין אחת מטושטשת פחות בהשוואה לשנייה, אזי עין זו תפתח ראייה מועדפת, עם דיכוי נוסף של התפתחות הראייה בעין השנייה. ברבים מן המקרים שבהם יש קטרקט בשתי העיניים, הראייה בסופו של דבר תגיע לרמה טובה יחסית, בטיפול מתאים ובמידה שלא מתפתחים סיבוכים.

טיפול – ניתוח קטרקט
ילדים הנולדים עם קטרקט מנותחים בסמוך ללידתם עד כמה שניתן: העדשה העכורה מוסרת, ולרוב המנותח חש לאחר מכן כאבים קלים, או שאינו חש בכאב כלל. כדי להביא את ראיית הילד לאחר הניתוח למיצוי מרבי, עליו להרכיב משקפיים מותאמים לראייתו, או עדשות מגע. כשיתבגר, ניתן יהיה לבצע השתלה של עדשה, שכן ילדים צעירים נוטים לדחות אותה. ללא שימוש בעזרי ראייה לאחר הניתוח, עלולה הראייה להישאר ירודה, ולא תהיה אפשרות לשיפור תפקוד ראייה ספונטני.


שינוי גודל גופנים
ניגודיות