סוגי לקויות ראייה מרכזיות והשלכותיהן על הראייה

הבסיס לעשייה שלנו היא ההבנה העמוקה כי הראייה משפיע על כל תחומי ההתפתחות, הראייה היא החוש המארגן המניע אותנו לקשר עם הסביבה, מגרה את הסקרנות ודרכו אנו קולטים ומבינים את העולם.
חומרת לקות הראייה ואופייה הם גורמים חשובים בהשפעת לקות הראייה על ההתפתחות והתפקוד ולכן הבנת השלכות הלקות על התפקוד ובניית טיפול מתאים הם המפתח לקידום ילדים עם לקות ראייה.

להלן לקויות ראייה מרכזיות והשלכותיהן על הראייה

פזילה:
החלקים הנפגעים הם שרירי העין
בעקבות הפזילה נפגע השפעה על הראייה: ראייה מטושטשת, היווצרות עין עצלה, קושי בראיית עומק, (בראייה מקרוב) בשל חוסר בראייה דו עינית.
פגיעה בשדה הראיה: יש לבדוק האם קיימת התעלמות משדה ראייה שהעין בו אינו מתפקדת. צד דומיננטי

גלאוקומה:
גורם ללחץ תוך עייני מוגבר הגורם לפגיעה בעצב הראייה ופגיעה בשדה ראייה.
השפעה על הראייה: צמצום ופגיעה בשדה הראייה ההיקפי. פגיעה אופיינית בד"כ מתחילה בהיקף וממשיכה בצורה של סגירת טבעת ספירלית- ללא טיפול יכול להוביל לעיוורון. סינוור

Cone& rod dystrophy:
פגיעה ברשתית בתאי הקונס והרודס.
Cone – הקונס- אחראים על ראייה מרכזית, חדות ראייה, ראיית יום, ראיית צבעים, פענוח של תמונה- ראיית פרטים. Rod – הרודס- ראיית לילה, ראייה היקפית, תנועה

רטינופתיה של פגות R.O.P
החלק בעין שנפגע:צלקות / היפרדות הרשתית דרגות 1-5
השפעה על הראייה: תלוי בדרגת הפגיעה ברשתית והיכן ממוקמות הצלקות- במרכז או בפריפריה. ייתכן גם מצב של עיוורון (דרגה 4-5) בעת היפרדות של הרשתית. 

קטארקט:
החלק בעין שנפגע: עכירות העדשה
תסמינים לפני ניתוח: טשטוש הראייה, חוסר יכולת לאקומודציה: הסתגלות העדשה בהתאם לקרני האור החודרים מבעדה ולכן יופיעו קוצר או רוחק ראייה. ירידה בחדות הראייה כתוצאה מעכירות,סנוור ורגישות לאור. 
ייתכנו סיבוכים לאחר הניתוח כגון: לחץ תוך עיני והיפרדות רשתית. לאחר הניתוח לרוב יתאימו עדשות מגע או משקפיים.

ניסטגמוס:
פגם בשרירי העין או תוצאה של פגיעה נוירולוגית
השפעה על הראייה:ריצוד מהיר ובלתי רצונית של העין: מצד לצד, למעלה ולמטה או תנועה סיבובית. ילדים עם ניסטגמוס לא רואים שהעולם זז יחד עם הריצוד ולא מרגישים את הריצוד. 
לעיתים נראה Head nodding   הטיית ראש לזווית מסוימת שמפחיתה את הריצוד. הניסטגמוס גורם ל: ראייה מטושטשת (בכל מרחק), קושי ביצירת קשר עין, עייפות מוגברת, בגלל המאמץ הנוסף המעורב בהתבוננות. קושי בתפיסת עומק- דבר העלול להקשות על שימוש במדרגות או במעבר על משטחים שאינם יציבים. תפיסת עומק לקויה עלולה גם לגרום לילד להיות איטי יותר ומסורבל יותר מן הרגיל.

קולובומה:
חוסר ברקמות בריאות בתוך או מסביב לעין (מהקרנית עד העצב). לרוב הפרעה עינית בלבד, אולם בחלק מהמקרים היא אחת מהתופעות של תסמונת כלשהי. קולובומה בעצב הראייה והפגיעה בחדות הראייה יכולה להיות בדרגות חומרה שונות.
השלכות על התפקוד תלויות בחלק הפגוע בעין: 
במקולה- חדות ראייה ירודה, קושי בראיית צבעים, ראיית פרטים, פענוח של תמונה. 
ברשתית-שדה ראייה פגוע בהתאם למיקום הקולובומה. החסר יופיע בד"כ בחלק התחתון ולכן שדה הראייה העליון יהיה חסר.
בקשתית- רגישות גבוהה לאור/ סנוור

לבקנות:
 המחלה מתבטאת בעין בחוסר פיגמנט ה"מלנין" בקשתית וברשתית- חסר של הפוביאה שבמקולה הנמצאת בראייה המרכזית שברשתית.
השפעה על הראייה תהיי בפוטופוביה-רגישות חמורה לאור (סנוור), ניסטגמוס, ראיית חדות מרכזית ירודה, קוצר ראייה/ רוחק ראייה או אסטיגמציה משמעותית. קושי ביצירת קשר עין. *לבקנות-מחלה תורשתית רצסיבית. ישנם שני סוגים: לבקנות עינית/  אוקולרית  OA לבקנות כוללת .OCA

CVI לקות ראייה על רקע קורטיקאלי:
CVI היא בעיה נוירולוגית: הנזק הוא מוחי ולא עיני. פגיעה בהולכה העצבית למרכז הראייה הגורמת לקשיים וחוסר עקביות בהליכי עיבוד ובפענוח מידע חזותי. 
קיימים 10 מאפיינים נפוצים ל CVI :

  1. בהייה
  2. היעדר תגובות חזותיות רפלקסיביו
  3. העדפה לצבע מסוים
  4. שדה ראייה מסוים- נטייה להסתכל בשדה הראייה הפריפרי ולא המרכזי
  5. משיכה לחפצים בתנועה, חפצים מבריקים
  6. עיכוב בתגובה
  7. קושי בראייה מרחוק
  8. קושי עם מורכבות
  9. קושי עם חפצים חדשים- חידוש חזותי
  10. תיאום עין יד
שינוי גודל גופנים
ניגודיות