אביזרי עזר לעיוורים/לקויי ראייה

*זכאות לבעלי תעודת עיוור/לקויי ראייה

1.      בעלי תעודת עיוור/לקויי ראייה זכאים לרכישת מכשירים ואביזרי  עזר אופטיים, שיקומיים, אלקטרוניים ומכניים, המסייעים לעיוורים ולקויי ראייה בשיפור תפקודם. מימוש הזכאות בפנייה למדור מוצרי עזר של המרכז לעיוור בישראל. למידע נוסף: המדור למכשירי עזר או באתר כל זכות: סיוע ברכישת מכשירי עזר לעיוורים ולקויי ראיה.

2.      סבסוד מכשירי ברייל: מכונת ברייל, שעון ברייל (שעון יד ומעורר), חבילת נייר ברייל, סרט מדידה ברייל, סרגל ברייל, גלובוס ברייל וצג ברייל. מימוש זכאות בפנייה אל משרד הרווחה והשירותים החברתיים. למידע נוסף: עזרים משרד הרווחה.

3.      עם הכניסה למערכת החינוך זכאי התלמיד לקבל טכנולוגיה מסייעת ממשרד החינוך (דרך הרשות המקומית ולאחר איבחון צרכים של מכון לראייה ירודה ומומחית התחום במתי"א-מרכז תמיכה יישובי או אזורי של משרד החינוך). עזרים מסייעים אלו יכולים לכלול: בועה מגדלת, טמ"ס, מצלמה, מחשב עם תוכנות הנגשה, מכונת ברייל, צג ברייל, טאבלט וכו'.

 

ציוד שיקומי, טיפולים שיקומיים, בריאות וקופת חולים

1.      ישנן קופות חולים אשר מעניקות פטור מהשתתפות עצמית בעת ביקור אצל רופא מומחה או מרפאות חוץ. מומלץ לפנות למרפאת האם בה ילדכם מטופל, באזור מגוריכם על מנת לבדוק זכאותכם ולברר פרטים נוספים.

2.      על מנת לברר את תקרת ההשתתפות עצמית בתרופות לחולים כרוניים ורכישת מזון תרופתי/ייעודי  יש לפנות למרפאת האם בה ילדכם מטופל, באזור מגוריכם על מנת לבדוק זכאותכם ולברר פרטים נוספים.

3.      טיפולים שיקומיים של מקצועות הבריאות:

                     א.         עד גיל 3, כל עוד הילד נמצא במעון יום שיקומי קופת החולים, על פי חוק, מעבירות את הכסף הטיפולי והפרא-רפואי למעון היום השיקומי. כלומר לא תקבלו עוד טיפולים פרא רפואיים מחוץ למעון. במקרה הזה רצוי להיעזר בעמותות כגון ורייאטי, קרן מלכי.. ( שיכולות לעזור במימון טיפולים נוספים במידה ויש צורך בתוספת טיפולים פרטניים אחרי הצהריים).

                     ב.         מגיל 3, הזכות לקבלת טיפולים שיקומיים נמצאת באחריות 2 גופים:

1.      משרד החינוך-חוק החינוך המיוחד

2.      חוק סל הבריאות.

במידה והילד נמצא במעון/ מוסד חינוכי קיימת זכאות לקבל את הטיפולים גם במסגרת זו וגם במסגרת קופת החולים.

* טיפולים הניתנים מתוקף חוק החינוך המיוחד אינם תלויים בטיפולים הניתנים בקהילה מתוקף חוק סל הבריאות. הטיפולים יכולים להינתן במקביל.

במידה ויש המלצה בכתב לטיפולים פרא-רפואיים נוספים, על מנת להגיש בקשה לקבלת עוד טיפולים ניתן לפנות בכתב ל:
1.תלונות הציבור- בכל קופת חולים.
2. נציבות קבילות הציבור של משרד הבריאות.
3. מבקר המדינה

4.      במסגרת קופות החולים לרב קיימים 3 מרכיבים ביטוחים:
1. סל הבריאות- פיזיותרפיה, קלינאית תקשורת, ריפוי בעיסוק וטיפול רגשי.
2. המשלים- טיפול באומנויות, טיפול במוזיקה, שיחה טיפולית.
3. ביטוח סיעודי- אם ההורה הצליח לבטח את הילד לפני האבחון.
*הידרותרפיה ופיזיותרפיה הם באותו סל בריאות- ניתן לקבל אחד מהשניים דרך הקופה.

5.      זכאות למשקפיים לילד לקוי ראייה: במסגרת סל הבריאות לילדים עד גיל 18 יש להגיש לקופת החולים המלצה של רופא עיניים מומחה ובה האבחנה העינית המדויקת והמלצה לאביזר הראיה.
ניתן להחליף משקפיים כל 5 שנים, במקרים בהם המשקפיים אינם מתאימים וטרם חלפו חמש שנים, יש לצרף מכתב מנומק מרופא עיניים מומחה.

6.      זכאות לעדשות מגע: עדשות מגע בקוטר רגיל, ניתנות במצבים בהם, על פי קביעת רופא עיניים מומחה, לא ניתן להגיע לחדות ראייה סבירה באמצעות משקפים. על ההמלצות להכיל את האבחנה העינית המדויקת והמלצה לאביזר הראייה ולהגישה לקופת החולים.

העדשות ניתנות במצבים אלה:

·         לאחר ניתוח להוצאת ירוד ללא השתלת עדשה מלאכותית,

·         כשהעין קצרה או ארוכה מאד

·         בקרטוקונוס (Keratoconus), קרטוגלובוס (Keratoglobus), אוPellucid Marginal Corneal Degeneration (PMCD).

·         במקרה שבו חדות הראיה עשויה להשתפר ב- 3 שורות לפחות לפי לוח קריאה בסטנדרט בינלאומי דוגמת לוח ETDRS או מקביל, לעומת חדות הראיה המיטבית בעזרת משקפיים.

ניתן לקבל:

עדשות רכות – ניתן לקבל עד 10 עדשות בשנה לכל עין.

עדשות קשות – ניתן לקבל עד 2 עדשות בשנה לכל עין.

אם חל שינוי במצב הראיה ולפי המלצת רופא עיניים מומחה, משרד הבריאות יבחן את האפשרות לאשר מתן עדשות נוספות מעבר לכך.

 

להרחבה נוספת באתר משרד הבריאות

שינוי גודל גופנים
ניגודיות